ANTALYA AKSU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman GÖKÇEN´in Karne Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman GÖKÇEN´in Karne Mesajı

Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Öğrenciler, Saygıdeğer Veliler,

 

9Haziran 2016 Cuma günü 2016-2017  eğitim ve öğretim yılının son günü, öğrencilerimiz yıl boyunca  harcamış oldukları emeklerin belgesi olan karnelerini alacaklar yaz tatiline girecekleridir.  

Karne, öğrencinin başarılı ya da başarısız olarak etiketlendiği bir belge değildir. Sadece öğrenciler değil, anne- baba, hatta çocuğun yakın çevresi de heyecanla bekler "Karne Günü" nün gelmesini.

          Karne, eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencinin çalışmalarını herkesin anlayabileceği şekilde belirleyen bir değerlendirmedir. Bu niteliğe sahip karne ne yazık ki ebeveynlerle çocuğun ilişkisini etkilemekte; karne zamanı, anne, baba ve çocuk arasında çatışmaların en yoğun yaşandığı zaman olmaktadır. Karne günlerinde, çocuklarımızın karnelerini değerlendirirken; çocuğunuzun aldığı karnenin okuldaki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayınız.

 Yine bu karne gününde de takdir ve teşekkürlerle dolu karne getiren çocuklarımız olacağı gibi, düşük notlu karneleri olan çocuklarımız da olacak.. Unutmamalıyız ki zayıf bir karne, ebeveynlerden çok, çocuğun duygu durumunda farklılıklara yol açacaktır. Kendini yetersiz hissetme, mutsuzluk, umutsuzluk, derslerden uzaklaşma dışında bir de çevreden aldığı veya alabileceği olumsuz tepkilere karşı kendini koruma çabasına girecektir.

Sevgili Anne-babalar,

 Kendi öğrencilik yıllarınızı ve karnelerinizi hatırlayıp, çocuğunuzla empati kurmaya çalışınız. Sonuç ne olursa olsun sevginizi vurgulayın. Onu kardeşleri ve diğer akranları ile kıyaslamayın. Öncelikle çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini tespit edin. Başarısızlığın utancını çocuğunuza yaşatmayın. Bunun yerine, daha çok çalışması için onu teşvik edin. Çocuğunuzla birlikte yeteneklerine uygun hedefler belirleyin.  Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verin.

 

Çocuğunuz uzun ve yorucu bir eğitim  dönemini daha geride bıraktı ve iyi bir dinlenmeyi hak etti. Tatil dinlenmedir. Ama aktif dinlenmedir. Dinlenirken çocuğunuza okumayı ihmal ettirmeyin. Okuyan insan aydın insandır. Bu yolda  kitaplar onların  en iyi dostudur.

 

Değerli meslektaşlarım,

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize, günlük ve gelecek yaşantılarında lazım gelen bilgi ve becerilerin kazandırılması için emek verdiniz, gayret sarf ettiniz. Okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz,  memurlarımız ve okullarımızın görünmeyen kahramanları hizmetli arkadaşlarıma teşekkür ederim. Saygıdeğer öğretmenlerimiz; daha tatile girmeden 2017-2018 öğretim yılında  başarıyı daha da artırmanın planlamasını zihinlerinizde kurgulamaya başladığınızdan eminim, emeklerinize tekrar teşekkür ediyorum.

    Bu duygu ve düşüncelerle hepinize teşekkür ederim.

      Geleceğimizin mimarları olan öğrencilerimizin başarılı olması için her türlü desteği vermeye eğitim camiası olarak hep birlikte hazırız.

  Tüm öğretmen ve öğrencilerimizin yaz tatillerini sağlık-mutluluk içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum. Karnelerin öğrencilerimiz, aileler ve öğretmenler için hayırlı uğurlu olmasını, bundan sonra daha güzel başarılara vesile olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.       

Macun Mh. Mektep Sk. No12 Eski Revir Binası Aksu/ANTALYA - 02424262603 - 02424262602

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.